Η μουσική πάει ... doc.fest

Την Πέμπτη 13 Νοεμβρίου επισκεφτήκαμε το Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ, ή αλλιώς doc.fest. Αρχικά παρακολουθήσαμε στο Δημοτικό Θέατρο Παπαδημητρίου Δύο ντοκιμαντέρ: ¨Στα μονοπάτια της Αυλίδας" (Νηπιαγωγείο Αυλίδας) και "Καλαμάτα 23η Μαρτίου, η χαραυγή της Λευτεριάς" (2ο και 5ο Δημοτικό σχολείο Καλαμάτας). Το πρώτο ήταν μια ξενάγηση στο Βαθύ Αυλίδας με πρωταγωνιστές μικρούς μπόμπιρες που στήνονταν στο φακό σαν επαγγελματίες, το δεύτερο με θέμα την απελευθέρωση της Καλαμάτας, ήταν υπερπαραγωγή, κανονική δραματοποίηση της προετοιμασίας της Επανάστασης!. Μάλιστα σε αυτή τη δουλειά συμμετείχε το Μουσικό σχολείο της Καλαμάτας με παραδοσιακά βιολιά και κρουστά!

Το καλύτερο όμως ήταν στο ξενοδοχείο Παλίρροια, όπου συμμετείχαμε στη συζήτηση με θέμα :"Κινηματογραφικό εργαστήρι". Στην αρχή παρακολουθήσαμε ένα ντοκιμαντέρ με παιδιά που κάνουν skate στην Καμπούλ, κορίτσια κι αγόρια, παρά τις συνθήκες πολέμου και τις απαγορεύσεις του σκληρού καθεστώτος. Συζητήσαμε για τον τρόπο που γυρίστηκε, για τις διαφορές που έχει το ντοκιμαντέρ με μια ταινία, στο τέλος καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι το ντοκιμαντέρ δεν έχει πολλές φορές σενάριο, άλλοτε δεν έχει στήσιμο στην κάμερα ή δεν έχει στόρι...

Δείτε το βιντεάκι που έφτιαξαν για μας  https://www.youtube.com/watch?v=R1Gnlvw_Egs

Σύντομα μάλιστα θα γυρίσουμε και εμείς το δικό μας ντοκιμαντέρ, περιγράφοντας μια μέρα στο υπέροχο σχολείο μας.

P5205492A