Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού - Κοινωνικό σχολείο

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Τη Δευτέρα 6/10/2014 οργανώθηκαν δράσεις στο Μουσικό Σχολείο Χαλκίδας Ν. Σκαλκώτας στο πλαίσιο της 1ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού ? «Κοινωνικό Σχολείο» με θέμα το Ρατσισμό και τη Διαφορετικότητα, με το εξής πρόγραμμα:

-          Ανάγνωση του διηγήματος της Σχολικής Συμβούλου κας Άννας Σιγανού ?Taison?  με σχετική θεματολογία, που έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να παρουσιάσουν και να συζητήσουν τις απόψεις τους.

-          Προβολή βίντεο: «Μια τάξη φυλετικά διαχωρισμένη»

-          Ομιλία της Ολυμπιονίκους Ειρήνης Αϊδινλή (Σίδνεϊ 2000) σχετικά με την καθημερινότητα του πρωταθλητή, τις σχέσεις του με συναθλητές απ? όλο τον κόσμο και για τη διαφορετικότητα που αυτός βιώνει.

-          Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο Καλοχωρίου-Παντειχίου και παρουσίαση από τη χορωδία ενός μικρού προγράμματος τραγουδιών με θέμα τη μετανάστευση και τη διαφορετικότητα.

-          Κινητικά ομαδικά παιχνίδια, που έδωσαν τη δυνατότητα στους μαθητές να προσεγγίσουν βιωματικά τις παραπάνω έννοιες, να προβληματιστούν και παράλληλα να παίξουν και να ψυχαγωγηθούν.

Δείτε το σχετικό βίντεο : https://www.youtube.com/watch?v=j5C5qoPZ1zQ