SKALKOTAS NIKOS 013

Ανθρώπινη φωνή? Το τελειότερο μουσικό όργανο?

Η φύση του ήχου είναι τέτοια ώστε να μη χρειάζεται να προωθηθεί, δηλαδή παράγεται ελεύθερα. Η σπουδή η οποία απαιτείται για να αποκτηθεί η τεχνική χρειάζεται χρόνο για να πάρει χαρακτήρα ασυνείδητης πράξης, να γίνει δηλαδή αυτοματισμός και εξαρτάται από το ταλέντο και την υπομονή των μαθητών/τριών, καθώς και την ικανότητα του δασκάλου, ο οποίος πρέπει να έχει προσωπική εμπειρία για το σωστό τρόπο εκφοράς της φωνής.

Η εκφορά του άνετου και ελεύθερου ήχου πραγματοποιείται αν αντικατασταθεί η συνηθισμένη μυϊκή συμπεριφορά (η οποία θεωρείται φυσική λόγω συνήθειας) με μια άλλη ειδική, η οποία βοηθά τη σωστή λειτουργία του φωνητικού οργάνου.

Συνεργασία μυαλού και σώματος, αυτός είναι ένας από τους βασικούς στόχους της Χορωδίας του Μουσικού Γυμνασίου.

ΦΕΚ ΙΔΡΥΣΗΣ

ΝΕΟ ΦΕΚ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΛΥΚΕΙΟΥ

Ενδεικτικά μαθήματα γενικής παιδείας γυμνασίου:

Προγραμμα Γυμνασιου